Przeskocz do treści

Z czym uprawiać bób?

z czym uprawiać bób

W tym artykule przeczytasz o tym z czym uprawiać bób. Są rośliny, które warto sadzić razem z bobem, ale i takie, które będą źle na niego działać. Takie odziaływania określa Allelopatia. O Allelopatii i uprawie współrzędnej pisałam nieco w https://www.naturalne.com.pl/allelopatia-w-uprawie-wspolrzednej/. Znajdziesz tam też darmowe tabelki do pobrania, jednak w tym artykule zajmiemy się bobem.

Które rośliny warto sadzić wraz z bobem?

Wraz z bobem warto sadzić brukselkę, buraki, pasternak, rzodkiewkę, sałatę, a nawet ziemniaki. Na mojej grządce podwyższonej wspaniale sprawdziło się połączenie bobu z burakami. Zebrałam obfite plony nie tylko bobu, ale i buraków. Poniżej widzicie zdjęcia buraków, które rosły między bobem. Dzięki takiemu połączeniu lepiej wykorzystana jest przestrzeń na grządce, dlatego warto go rozważyć. Między bobem warto też zasadzić ziemniaki, gdyż bób odstrasza stonkę ziemniaczaną.

bób i buraki

Które rośliny nie sadzić z bobem?

Obok bobu nie warto sadzić pomidora, selera, ani roślin jaskrowatych np. czarnuszki, czy powojnika. Nie należy sadzić pomidorów razem z bobem, ponieważ będą go zacieniać, czego bób bardzo nie lubi.

Bób a gorczyca biała i smagliczka nadmorska

Ostatnio natrafiłam na ciekawe badania, gdzie dowiedziałam się o korzystnym działaniu gorczycy białej i smagliczki nadmorskie na bób. Obie te rośliny wpływają na znaczne ograniczenie liczebności mszycy burakowej na bobie. Sprzyjają licznemu występowaniu naturalnych wrogów mszycy burakowej. Jednak to smagliczka nadmorska oddziałuje nieco bardziej korzystnie, ponieważ wpływa na parametry morfologiczne bobu, czego efektem jest większy plon. Ponadto lepiej niż gorczyca biała przyczynia się do istotnego ograniczenia liczebności mszycy burakowej na bobie. Niemniej jednak smagliczka nadmorska przyczynia się do zwiększenia stopnia uszkodzenia liści bobu przez chrząszcze oprzędzików. Mimo to bilans jest bardzo dodatni, dlatego w przyszłym sezonie wypróbuje obie te rośliny w moim ogrodzie. Link do badania znajdziecie tutaj.

Jeżeli chcesz wiedzieć jak sadzić bób, to zapraszam cię do tego artykułu https://www.naturalne.com.pl/jak-siac-bob-do-gruntu-i-do-doniczki/. Poniżej załączam krótki filmik o dobrym i złym sąsiedztwie bobu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other