Witamina H - Naturalne.com.pl Przeskocz do treści

Witamina H

witamina h

Witamina H jest niezbędna w codziennej diecie, ale czy Ty o niej kiedykolwiek słyszałeś? Witamina H zwana biotyną, lub witaminą B7, a nawet określana potocznie witaminą włosów i paznokci, należy do witamin z grupy B. Biotyna z greckiego “bios” oznacza życie. Za co dokładnie odpowiada ta witamina?

Spis treści

Funkcję witaminy H

Witamina B7 jest składnikiem ważnych enzymów biotynowych, takich jak karboksylazy. Biotyna wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój organizmu. Zwiększa wchłanianie witaminy K. Odpowiada za prawidłowy stan skóry i paznokci. Bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych, oraz metabolizmie leucyny. Powoduję również ekspresję genów, syntezę DNA, oraz homeostazę glukozy.

Witamina H niedobór

Niedobór witaminy H powoduje nudności, wymioty, brak apetytu i łaknienia. Wywołuje zapalenie skóry, trądzik, oraz łojotok. Objawia się również bólem mięśni, osłabieniem, wypadaniem włosów, oraz wzrostem poziomu cholesterolu. Może również wywoływać depresję, stany lękowe, ale też halucynację. Najczęściej niedobory tej witaminy wynikają z zaburzenia wchłaniania, trawienia. Przyczynia się do tego również wyjałowienie układu pokarmowego, które ma miejsce po antybiotykoterapii. Niedobór biotyny może wystąpić u ludzi, odżywających się przez długi czas surowymi jajami. Ma to związek z awidyną, która znajduje się w białku jajka kurzego. Awidyna tworzy z biotyną kompleks i uniemozliwia jej wchłanianie w jelitach.

Witamina B7 dawkowanie

Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę dla osoby dorosłej zarówno kobiety jak i mężczyzny, oraz w czasie ciąży to około 30 µg. U niemowląt do 1 r.ż. 5-6 µg, natomiast dla dzieci między 1 a 3 r.ż 8 µg, między 4 a 6 r.ż 12 µg, a między 7 a 12 r.ż 20 µg. Młodzież od 12 r.ż do 18 r.ż powinna przyjmować 25 µg na dobę. Normy te zostały opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia w 2008 roku.

Biotyna źródła

Najwięcej biotyny występuje w podrobach, roślinach strączkowych, ale i też w drożdżach piekarniczych, oraz piwnych. Bogatym źródłem tej witamy są również żółtka jaj, kalafior, rodzynki, oraz mleko. Biotyna jest syntetyzowana przez florę bakteryjną jelit, dlatego rzadko występuje awitaminoza B7.

Podsumowanie

Chociaż niedobór biotyny jest niezwykle rzadki, warto wiedzieć czym jest witamina H. W odpowiednio zbilansowanej diecie nie ma potrzeby stosowania tej witaminy w postaci suplementów. Ogromne dawki biotyny (100,000-300,000 µg/dzień) są stosowanego w leczeniu chorych ze stwardnieniem rozsianym. Suplementację stosuje się też przy innych wyżej wymienionych schorzeniach. Zdrowej osobie zwykle nie jest to potrzebne.

2 myśli na “Witamina H

  1. Jozefa

    Super ☺☺☺powinni tym artykułem zainteresować się młode osoby które mają problemy ze skórą jak również te które mają problemy z wypadaniem włosów .Super coś dla każdego w każdym wieku,☺ pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *