Przeskocz do treści

Sposób na truskawki na trawniku

W tym wpisie opiszę Wam mój sposób na truskawki na trawniku. Stosuję tylko naturalne metody, a ta w dodatku jest prosta i ma wiele zalet. Pozwala na wysadzenie truskawek bez przekopywania, pielenia i innych pracochłonnych czynności. Dodatkowo zabezpiecza rośliny przed chwastami, podnosi żyzność gleby i spowalnia odparowywanie wody z gleby.

Przygotowanie terenu

Na samym początku wyścielam poletko kartonami tak, żeby na siebie zachodziły. Kartony będą zagłuszać trawę, dlatego ważne jest, żeby wyłożyć je jedno obok drugiego. Nie dając trawie dostępu do światła. Rozkładająca się pod kartonami trawa będzie nawozić glebę. Z kolei kartony będą przyciągać dżdżownice, które potrzebują celulozę do budowy kokonów. A jak wiadomo dżdżownice są sprzymierzeńcami w naturalnej uprawie roślin. Pamiętajcie by do ściółkowania używać tylko niezadrukowanych kartonów. Po wyścieleniu szczelnie poletka, kartony należy dobrze zmoczyć, by się dobrze ułożyły. Następnie ściółkujemy całą powierzchnie. Ja do ściółkowania użyłam lekko przerobionych trocin, ale może to być innego rodzaju ściółka. Trociny spowolnią utratę wody z gleby, a jednocześnie będą ją odżywiać. Jeżeli jednak chcecie użyć do ściółkowania materiał typu zrębki, lub słoma, radzę aby ściółkować już po posadzeniu truskawek. Więcej na temat ściółkowania piszę tutaj Naturalne ściółkowanie gleby.

Sadzenie truskawek

Teraz przyszła pora na posadzenie naszych truskawek. Małą łopatką przygotowałam otwory w ziemi. Otwory te były dokładnie na taką samą głębokość i szerokość, w jakiej rosła wcześniej truskawka. Nie ma potrzeby, a nawet nie jest wskazane, aby wykopywać większe otwory. Większe otwory dają trawie większe szanse na przebicie się. Po posadzeniu truskawki warto podlać. Więcej na temat właściwego sadzenia truskawek pisałam tutaj Jak i kiedy uprawiać truskawki?.

Podsumowanie

Mój sposób na truskawki na trawniku ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ekologiczny, a przy tym pozwala zaoszczędzić czas. W zasadzie w każdej chwili jesteśmy w stanie przygotować takie podłoże i od razu w nim sadzić. Przygotowanie takiego podłoża jest łatwe i szybkie. Jeżeli dobrze wyścielimy kartonami, to nie powinniśmy mieć problemu z chwastami. Myślę, że nikt z nas nie lubi plewić, ani przekopywać. Dlatego polecam Wam mój sposób na sadzenie truskawek na trawniku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.