Rośliny ogrodowe, pachnące i wieloletnie - Naturalne.com.pl Przeskocz do treści

Rośliny ogrodowe, pachnące i wieloletnie

 

Jest to pierwszy artykuł na tym blogu, co wywołuje we mnie zarówno ekscytację jak i obawy, czy sprostam waszym wymaganiom. Proszę zatem o wyrozumiałość, gdyż nie jestem ekspertem, a jedynie pragnę podzielić się z Wami zdobytą przeze mnie wiedzą, doświadczeniami i przemyśleniami. Życze Wam przyjemnej lektury 🙂

W tym artykule będę pisać o roślinach, które są w moim ogrodzie, a które to z kolei spełniają dwa kryteria, pachną, oraz są wieloletnie.

Nie znajdziecie to spisu wszystkich roślin ogrodowych, które pachą, ani też wszystkich wieloletnich. Wymieniane przeze mnie spełniają wyżej wymienione dwa kryteria.

W moim ogrodzie znajdują się prawie wyłącznie rośliny, które określam mianem "użytkowych", tzn. takie, które prócz tego, że są muszą też mieć jakieś właściwości, np. mogę je zjeść 🙂 , ładnie pachną, albo odstraszają wstrętne krwiopijne owady 🙂 .

Poza krzewami owocowymi jak malina, borówka amerykańska czy porzeczka, które karmią nas swoimi pysznymi owocami, mam takie roślinki, które zdobią ogród nie tylko swoim wyglądem, ale i zapachem. Są to:

  • Lilak pospolity, potocznie zwany bzem.
  • Hiacynty 
  • Lawenda
  • Mięta
  • Goździki ( w prawdzie są to rośliny jedno lub dwuletnie, ale można zbierać ich nasiona i wysiewać w kolejnym roku) 

  • Róże

 

Cudownie jest po ciężkim dniu usiąść na tarasie, w otoczeniu pięknie pachnących roślin. Gdzie naszą ochronę przed komarami stanowi lawenda i mięta, a nasze zmysły węchu pobudzane będą niezwykłą wonią bzu, a oczy cieszyć będzie widok eleganckich róż.

To wszystko z nawiązką wynagradza nam ciężką pracę włożoną w utrzymanie roślinek w dobrej kondycji. Polecam 🙂

W kolejnym artykule napiszę o pachnących roślinach, które mam w mieszkaniu. A w następnych rozwinę temat o informację na temat pielęgnacji, pochodzeniu i właściwościach wyżej wspomnianych roślin. Systematycznie poszerzam swoją kolekcję, o nowe "użytkowe" egzemplarze, o czym będę też na bieżąco informować. W planach mam zbudowanie podwyższonej grządki, ale to wszystko jeszcze w powijakach.

Mam nadzieję, że temat był dla Was interesujący i już dziś zapraszam Was do następnych artykułów. Jeżeli macie jakieś uwagi zostawcie je w komentarzu, lub napiszcie do mnie maila. Chętnie też dowiem się o waszych roślinach spełniających kryteria wymienione w tym artykule. Do następnego razu 🙂

 

Moi drodzy, zdjęcia są mojego autorstwa. Jeżeli chcesz posługiwać się nimi, poinformuj mnie o tym i koniecznie umieść adres do mojej strony bloga.

2 myśli na “Rośliny ogrodowe, pachnące i wieloletnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *