Przeskocz do treści

Projekt 51 arowego ogrodu cz.1 – co będzie na działce?

Projekt ogrodu

Po krótce opiszę Wam co zawiera projekt mojego ogrodu, a wraz z kolejnymi artykułami będę rozwijać te zagadnienia. Na zdjęciu powyżej zaznaczyłam wymiary działki w przybliżeniu, naniosłam również elementy które już są na działce (gęste zarośla, stare śliwy), a także określiłam kierunki geograficzne. Następnie przystąpiłam do planowania tego, co chciałabym, aby się na niej znalazło. Wokół działki będzie przebiegać ścieżka dla koni, coś na wzór Paddock Paradise. Część tej ścieżki będzie przechodzić przez stworzony przeze mnie lasek z drzewami iglastymi, być może pojawi się tam też leszczyna (orzech laskowy). We wschodniej części działki będą rosły stare odmiany drzew owocowych. W tej części planuję również umieścić kompostowniki. Pozostała część działki będzie przeznaczona na grządki podwyższone, a co w nich będzie opiszę Wam w kolejnym akapicie.

O czym przeczytasz w tym artykule?

Jakie rośliny planuję na działce?

Ziemniaki Ziemniaki posadzę wraz z fasolą tyczną i chrzanem, ponieważ odstraszają stonkę ziemniaczaną.

Buraki posadzę je na jednej grządce z bobem.

Bób posadzę razem z burakami, a wokół grządki wysieję gorczycę białą i smagliczkę nadmorską, które chronią przed mszycami i poprawiają plony bobu.

Marchew posadzę razem z cebulą, która odstrasza marchwiankę, pędraki, nasiennicę.

Cebulę posadzę razem z marchwią, która działa drażniąco na śmietkę cebulankę. Będą się wzajemnie chronić.

Kapustę. Odmiana do kiszenia np. kamienna głowa, galaxy. Wokół kapusty posieję koper, który zmniejszy ryzyko inwazji bielinka kapustnika.

Ogórki. Odmiany do kwaszenia to np. Julian. Kapusta i ogórek mogą być razem.

Seler

Pietruszkę

Pomidory

Truskawki (można zamrozić), por chroni truskawki przed chorobą.

Poziomki

Borówki (można zamrozić)

Maliny (można zamrozić)

Sałatę

Szpinak (można mrozić)

Rzodkiewkę

Pietruszkę nać (można zamrozić na zimę)

Koper ogrodowy (do suszenia i mrożenia)

Jabłka

Śliwki

Czereśnie

Gruszki

Porzeczki

Grzyby (ewentualnie)

Wszystkie te rośliny będę sadzić sukcesywnie, w miarę powstawania nowych grządek. Pierwsze siewy zacznę od wiosny 2021.

Przygotowywanie grządek podwyższonych

W sierpniu wracam do Polski, wtedy też zacznę przygotowywać pierwsze grządki. Będą to grządki podwyższone, o wymiarach około 75cm szerokości i 3 metrach długości. Ze względu na nachylenie działki (około 30%), będę musiała wkopać grządki w ziemię. Będą wyglądać jak schody, czy też tarasy ogrodowe. Z resztą zobaczcie sami na poniższym zdjęciu.

Po wykopaniu grządki wyniesionej obsieje ją tzw. nawozem zielonym, np. rzodkiew japońska Daikon, ze względu na jej korzeń palowy, który rozpychając się podczas zrostu rozluźni strukturę gleby. Planuję również obsiać gorczycą, która zwalcza szkodniki żyjące w glebie, oraz organizmy chorobotwórcze, w tym nicienie. Grządki obsypię obornikiem, gdy nawóz zielony już się rozłoży, a więc na wiosnę. Na wiosnę również dodam do grządek kompost, jeśli zdąży się już przerobić.

Jakim materiałem dysponuję?

Zakupiłam rębak, dlatego po powrocie do Polski planuję rozdrobnić gałęzie, które zostały po wycięciu zarośli blokujących przejazd. Świeżymi zrębkami będę mogła najwyżej obsypać drzewka owocowe, ponieważ do warzyw nie będą się jeszcze nadawać. Z rozdrobnionych zrębek usypię pryzmę kompostowa, a po jej przerobieniu otrzymam świetny kompost dla warzyw. Poza zrębkami mam dostęp do obornika kurzego, liści, trawy, siana i słomy. To wszystko będę wykorzystywać do ściółkowania i kompostowania. Do składowania tych materiałów będę potrzebować kompostowniki, dlatego to kolejna czynność, jaką muszę zorganizować na działce.

Wykonanie analizy gleby

Zamierzam wykonać analizę gleby pod względem odczynu pH, zawartości składników pokarmowych, a także zawartości próchnicy. Muszę wiedzieć jaką mam glebę, nim zacznę nad nią pracować. Najważniejsze w naturalnej uprawie roślin jest budowanie gleby, ponieważ zdrowa gleba to zdrowe i silne rośliny. Spróbuj też wykonać "test słoikowy" gleby, który pozwoli mi określić rodzaj gleby. Przypuszczam, że mam glebę gliniastą. Gleba gliniasta jest ciężka, słabo przepuszczalna, wolno się nagrzewającą, a także wolniej traci wodę. Jest uboga w materię organiczną i życie glebowe, ale bogata w minerały.

Ruch słońca

Projekt ogrodu powinien również uwzględnić ruch słońca, by wiedzieć jakie miejsca i kiedy są zacienione. Rośliny prócz wody i składników pokarmowych potrzebują również słońca. Na szczęście moja działka jest nasłoneczniona. Zacienione jest miejsce wschodnie, przy gęstych zaroślach, ale tylko rano. Będzie również mini lasek, gdy posadzę tam drzewa iglaste. Dzięki tym drzewom i gęstym zaroślom będzie powstawał mikroklimat. Dokładny ruch słońca i zacienienia na działce poznam dzięki kamerze, która wykonuje poklatkowe zdjęcia (Time Lapse). Oczywiście podzielę się tym z Wami 🙂

ruch słońca

Podsumowanie

Tak wygląda projekt mojego ogrodu. Po powrocie do Polski czeka mnie wiele pracy. Stopniowo będę poznawać warunki atmosferyczne, glebę, oraz otoczenie. Wszystko to wymaga czasu, dlatego nie spodziewam się obfitych plonów w pierwszym roku zwłaszcza, że zamierzam uprawiać ogród bez jakichkolwiek nawozów. Do tej pory z powodzeniem uprawiałam w ten sposób swój ogródek w Niemczech, ale tam są inne warunki, jest nieco cieplej. Nastawiam się na pracę, która nie przynosi natychmiastowych efektów, jednak procentuje w przyszłości. Jestem gotowa na to wyzwanie i liczę się z tym, że popełnię błędy, a podobno na nich człowiek uczy się najlepiej 🙂 . Jeżeli ten artykuł cię zainspirował, lub możesz mi coś podpowiedzieć, zostaw swój komentarz, będzie mi bardzo miło 🙂 . Może znasz kogoś, kto również zakłada swój nowy ogródek i dla którego ten materiał będzie przydatny? Śmiało, podziel się tym artykułem z nim 🙂

Więcej na temat projektowania ogrodu znajdziecie na moim blogu w zakładce projekt ogrodu od zera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.