Przeskocz do treści

Projekt 51 arowego ogrodu cz.2 – źródła wody

Źródła wody

Projektując ogród powinniśmy uwzględnić źródła wody, z których będziemy korzystać podczas uprawy roślin. O ile projektujemy przydomowy ogród, do którego doprowadzona jest woda, a na którym znajdują się budynki, to sprawa jest prosta. Jest teraz wiele rozwiązań, które pozwalają na zbieranie deszczówki z dachów budynków. Co jednak w sytuacji, kiedy na działce nie ma studni, ani budynków? Przed takim pytaniem stoję w tym momencie.

Mam pewne plany, jednak przyznam, że nie jestem do końca pewna, jakie ostatecznie źródła wody sprawdzą się na mojej działce. Działka jest duża i z dość mocnym spadkiem. Żyzna, próchnicza gleba, która jest ściółkowana potrafi doskonale zatrzymywać wilgoć w glebie. Taka gleba nie wymaga podlewania, ale nim zbuduję taką glebę na działce miną lata. W dole działki znajduje się mały strumyk, ale bieganie z konewką z dołu działki, przez pierwsze lata uprawy, nie wydaje mi się dość pociągające. Choć ma ono jednak swoje zalety, nie będę potrzebować siłowni 😉 .No i jest za darmo, a jak wiecie staram się urządzać ogród bez kosztowo. Ostatecznie będzie to jedno źródło wody na mojej działce.

Rowy/wały konturowe (swale)

Pierwsze do głowy przyszły mi wały konturowe. Wykonam je na górze działki, a tuż pod nimi będą rosły drzewka owocowe. Kolejne piętro będą stanowić grządki podwyższone, które przeznaczę pod uprawę warzyw. Wały konturowe (swales) mają na celu gromadzić wodę, a następnie wolno oddawać ją w głąb ziemi. Wykonuje się je w ten sposób, że wykopuje się rów, a ziemię pozyskaną podczas wykopywania wysypuje się na niższą stronę rowu. Wyższa część działki służy jako zlewnia, coś jak dach, z którego zbieramy więcej deszczówki. Zobacz na rysunku.

Rów konturowy, wał konturowy, swale. Źródła wody, gromadzenie wody na działce.

Studnia

Studnia, to kolejne źródło wody na działce. Najprościej byłoby zamówić ekipę, która wykona studnie. Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami, które staram się unikać przy tym projekcie. Obejrzałam wiele filmików na yt, które pokazują jak można samemu wykonać taką studnię. Wszystko wygląda pięknie, ale na sam widok boli mnie mój uszkodzony kręgosłup. Być może zdecyduję się wkopywać po trochę, małymi krokami tę studnię, jednak dopiero po wdrożeniu elementów, o których pisałam w pierwszej części planu ogrodu.

Podsumowanie

Nie łatwo jest zbierać wodę na działce, do której nie ma dojazdu, ani żadnych budynków, a w dodatku jest sporo nachylona. Na takiej działce, źródła wody są ograniczone zwłaszcza, gdy robi się to po kosztach. Nie jest to jednak niemożliwe, bo samo zwiększanie żyzności gleby, będzie spowodować spowalnianie oddawanie wody z gleby. Ponadto ściółkowanie dodatkowo zmniejszy utratę wody, a z czasem będzie się przyczyniać do zwiększenia zawartości próchnicy. A może Wy macie jakieś ciekawe metody na gromadzenie wody na tego typu działce?

4 myśli na “Projekt 51 arowego ogrodu cz.2 – źródła wody

 1. Waterspec

  Najbardziej właściwym rozwiązaniem do gromadzenia deszczówki na Pani działce, pozwalające uniknąć wysokich kosztów to chyba wykonanie wałów konturowych. Ostatecznie zdecydowała się Pani na rowy, czy studnie? I jak sprawdza się rozwiązanie?

  Odpowiedz
  1. Beata

   Witaj 🙂

   ostatecznie zdecydowałam się czerpać wodę ze strumyka znajdującego się w dole działki. Póki co zabrakło mi czasu na zajęcie się tym tematem niestety. Samo przygotowanie grządek, grodzenie, ściółkowanie, sadzenie drzewek owocowych, iglastych i wielu innych roślin pochłonęło mnie do reszty.

   Pozdrawiam,
   Beata

   Odpowiedz
 2. Lutek

  Strumyk to dobra informacja bo można zbudować taran wodny, który będzie podnosił wodę w górę, najlepiej do jakiegoś zbiornika retencyjnego albo nawet i plastikowego. W internecie jest dużo materiałów na ten temat, podaję dwa przykładowe linki: https://www.youtube.com/watch?v=zUzvT7lkI8A a tutaj opis zjawiska, jak to działa https://eurodomik.ru/pl/postrojjki/osobennosti-skvazhiny-bez-nasosnogo-oborudovaniya-vodyanoi.html Na zagranicznych stornach też jest dużo materiałów, wystarczy wpisać: "ram water pump". Może taki sposób sprawdzi się i doczekamy się pięknego wpisu na blogu 🙂

  Odpowiedz
  1. Beata

   Ooo, serdecznie dziękuję za ciekawy materiał na niedzielę 🙂 oczywiście przeanalizuje i będę u siebie wdrażać 🙂 co zostanie również opisane na blogu 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.