Pojemnik z kranem do kompostowania - Naturalne.com.pl Przeskocz do treści

Pojemnik z kranem do kompostowania

Pojemnik z kranem do kompostowania

Po opisaniu mojego trzyletniego kompostownika, o którym pisałam tutaj, postanowiłam w końcu zabrać się za jego przełożenie do innego pojemnika. Ten pierwszy pojemnik miał być tylko prowizoryczny "na teraz", póki nie ogarnę przeprowadzki i tak minęło już 3 lata. Uznałam, że nie ma co dłużej zwlekać, dlatego zakupiłam pojemnik z kranem. Przełożyłam całą zawartość kompostownika do dwóch pojemników o objętości 33 litry każdy, czyli łącznie 66 litrów. Wszystko to opiszę niżej. Nagrałam też o tym filmik.

Pojemnik z kranem wreszcie zakupiony

Uznałam, że pojemnik z kranem będzie dobrym rozwiązaniem dla mojego kompostownika w domu. Czy się sprawdzi? Zobaczymy, będę Was na pewno o tym informować. Pojemnik z kranem ma swoje pierwotne zastosowanie do produkcji wina lub piwa, ale u mnie posłuży do kompostowania 😉

Proces przekładania kompostu

Kompost przekładałam ostrożnie rękoma, gdyż obawiałam się, że używając łopatki mogłabym uszkodzić dżdżownicę. Przekładanie zaczęłam od najgrubszej i najmniej przerobionej materii. Wyłożyłam nią spód pojemnika, ponieważ posłuży ona za drenaż, oraz z racji tego, że jest najgrubsza, będzie się rozkładać najdłużej.

Następnie wykorzystałam nieco drobniejszą materię organiczną, czyli lekko skompostowane obierki, skorupki jaj, czy liście. To właśnie w tej części skupionych było najwięcej dżdżownic.

Na samym końcu dodałam świeże obierki, które przykryłam przerobionym kompostem.

Pojemnik z kranem do kompostowania

I tak w ten sposób wypełniłam oba pojemniki. Prawie 60 litrów kompostu 🙂 Pojemniki są dwa, jeden do kompostowania odpadów po roślinach zakupionych w sklepie. Wiadomo, takie rośliny zawierają dużo chemii, dlatego kompost z tego pojemnika będę wykorzystywać do moich kwiatów doniczkowych. W drugim pojemniku będę kompostować materię organiczną, która pochodzi z mojego ogródka, a więc nie jest pryskana chemicznie. Kompost z tego pojemnika posłuży mi do przygotowywania ziemi pod wysiew warzyw, rozsady, czy na warzywnik. Pojemnik z kranem nie jest u mnie przykryty wieczkiem, które było dołączone do zestawu, ponieważ zależy mi na stałym dostępie tlenu. W najbliższych dniach planuję dołożyć zwilżone kartony, by dżdżownice miały gdzie budować swoje kokony. W innym razie, nie będą miały warunków do rozmnażania się.

Zapraszam również do obejrzenia wideo.

Kompostownik po pięciu dniach od przełożenia

8 myśli na “Pojemnik z kranem do kompostowania

  1. Beata

   żeby odlewać herbatkę kompostową, która będzie się osadzać na spodzie. Taka herbatka świetnie się nadaje jako nawóz 🙂

   Odpowiedz
 1. Magda

  Widzę, że w kompostowniku znajdują się również skórki z banana- słyszałam, że mają dobre działanie na wzrost kwiatów, zwłaszcza róż.

  Odpowiedz
  1. Beata

   to za sprawą dużej zawartości fosforu i potasu 🙂 . Trzeba tylko uważać, ponieważ jest pryskany, dlatego do róż jest ok, ale do roślin które zjadamy niekoniecznie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *