Przeskocz do treści

Płodozmian w drugim roku uprawy

Płodozmian w drugim roku uprawy

Płodozmian w drugim roku uprawy wygląda u mnie jak na zdjęciu powyżej. Dla porównania odsyłam Was do wpisu ze stycznia 2019, w którym zobaczycie jak to u mnie było rok temu. Czy warto jednak stosować płodozmian? Odpowiedź brzmi oczywiście, że warto.

Dlaczego warto stosować płodozmian i zmianowanie?

Płodozmian w pierwszym, drugim i trzecim roku uprawy ma zapobiega pojawieniu się chorób i szkodników, które są charakterystyczne dla uprawianej w tym samym miejscu roślinie przez wiele lat. Chroni również przed zachwaszczenie, gdyż wraz z daną rośliną, kiełkują również charakterystyczne dla niej gatunki chwastów. Zmieniając co sezon miejsca sadzenia roślin, nie dopuszczamy do rozprzestrzenienia się chwastów. Spowalnia proces wyczerpania się składników pokarmowych w glebie. Kolejną rzeczą jest to, że niektóre rośliny wytwarzają substancje hamujące kiełkowanie i wzrost roślin. Coroczna zmiana miejsca zapobiega nagromadzeniu się w glebie takiego stężenia tych substancji, które mogłoby być szkodliwe dla roślin.

Płodozmian w drugim roku uprawy na grządce podwyższonej

Opiszę Wam w punktach, jak w drugim roku uprawy wygląda u mnie płodozmian. Co z czym i w jakim miejscu będę sadzić? Grządkę podzieliłam w tym roku na pięć części. Najlepiej to widać na głównym zdjęciu, niemniej jednak poniżej przeczytacie o tym w punktach.

 1. Seler wysiewam w lutym do pojemników, które przechowuje do połowy maja na parapecie. Zbiór planuję na październik. Natomiast przed selerem, na grządkę końcem marca planuję wysiać szpinak. Szpinak zbiorę przed posadzeniem selera, czyli w okolicach maja.
 2. Buraki wysieję w połowie kwietnia bezpośrednio do gruntu, a powinnam je zebrać w październiku. Tak jak w przypadku pierwszej części, planuję wysiać szpinak jako przedplon.
 3. Bób wysadzę w marcu bezpośrednio na grządkę, a zbiorę go na przełomie czerwca-lipca. Jako poplon planuje wysiać słonecznik.
 4. Marchew wysieję w marcu do gruntu. Zbiór powinien być w okolicach września. Gdzieś między rzędami wysieję również rzodkiewkę. Planuje zacząć jej wysiew od lutego do maja, a następnie od września do listopada. Jak widać terminy się uzupełniają, gdyż nim marchew zdąży się rozwinąć, zaprzestane wysiewać rzodkiewkę. Wznowie wysiew rzodkiewki po zbiorze marchwi.
 5. Pomidory wysieję w kwietniu do donic na rozsadę, ale dopiero w drugiej połowie maja trafią do gruntu. Zbiory będą trwać od lipca do października. Między pomidorami w marcu posieję cebulę, której zbiór planuję na przełomie lipca i sierpnia. Jako poplon posieję słonecznik.

Czym się kierować przy płodozmianie?

Jak zwykle zastosowałam się do zasad allelopatii, o których pisałam w innym artykule. Cebula posadzona w pobliżu marchwi świetnie będzie odstraszać połyśnicę marchwiankę. Marchew z kolei odpłaci się cebuli ochroną przed śmietką cebulanką. Innym aspektem jest głębokość systemu korzeniowego, dlatego posadziłam płytko korzeniącą się cebulę z głęboko korzeniącą sie marchwią itd. Rosliny dzielimy również pod względem części jaką uznajemy jako plon, tj. kwiaty, liście, korzeń, oraz owoc. Dzielimy je również ze względu na różne wymagania pokarmowe, czyli duże, średnie i małe. Należy również uwzględnić przynależność do rodziny botanicznej. Nie powinno się sadzić rok po roku rośliny z tej samej rodziny, np. w pierwszym roku pomidorów, a w drugim roku ziemniaków.

Podsumowanie

Mam również dwie inne małe skrzynie, w których również zastosuję płodozmian. W zeszłym roku rosły tam pomidory i miechunki, a w tym posadzę w jednej ogórki, a w drugiej arbuz. Standardowo na rabacie kwiatowej wydzielone jest miejsce na zioła, tj. koperek, pietruszkę i szczypiorek. Są też osobne miejsca na truskawki, oraz poziomki, jednak te rosną tam co roku, pięknie owocując i rozrastając się. Temat płodozmianu i zmianowania jest szeroki, jeżeli jesteś zainteresowany jego rozszerzeniem, napisz w komentarzu. Chętnie odpowiem komentarzem, lub przygotuję kolejny artykuł.

4 myśli na “Płodozmian w drugim roku uprawy

  1. Beata

   W połowie lutego wysiewamy je do doniczek o pojemności ok 300-400ml i uprawiamy na parapecie aż do połowy maja. Następnie wysadzamy je do gruntu. Można go uprawiać w tunelach lub nieosłonięte, jednak te nieosłonięte wydadzą mniejsze plony. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *