Kalendarz prac ogrodowych - styczeń - Naturalne.com.pl allelopatia Przeskocz do treści

Kalendarz prac ogrodowych – styczeń

Styczeń powoli dobiega końca, zatem mogę już podzielić się z Wami informacjami, co udało mi się w tym miesiącu zrobić. Pierwszą rzeczą za jaką się zabrałam było rozplanowanie miejsc przyszłych roślin na grządce. Zgodnie z zasadami dobrego sąsiedztwa, o których pisałam w https://www.naturalne.com.pl/allelopatia-w-uprawie-wspolrzednej/ rośliny należy sadzić obok takiej, która ma na niego dobroczynny wpływ, lub w najgorszym wypadku jest neutralna. Unikać natomiast należy sadzenia obok siebie roślin, które mają na siebie negatywny wpływ. We wpisie do którego dodałam wyżej link, opisałam szczegółowo co sadzić obok siebie, a czego nie i czym tak dokładnie jest allelopatia. Jeżeli jeszcze o tym nie słyszałeś, lub wiesz niewiele zachęcam, abyś tam zajrzał przed rozpoczęciem planowania kolejnego sezonu w ogrodzie. Może od tego zależeć urodzaj lub przeciwnie nieurodzaj twoich przyszłych zbiorów.
Jeżeli mądrze zaplanujemy nasz warzywnik, jesteśmy skazani na sukces 🙂

Kiedy rozpocząć pierwsze wysiewy?

Styczeń to dobry czas na rozpoczęcie planowania przyszłego nasadzenia. Końcem stycznia, początkiem lutego należy już przecież wysiać niektóre z roślin. Mam namyśli rośliny, o długim okresie wegetacji jak np. papryka. U mnie już stoi od kilku dni na parapecie. Poza papryką wysiałam również w małych ilościach rzodkiewkę i sałatę. Mogą one spokojnie rosnąć w większych donicach. Ze względu na wyczerpanie się zeszłorocznych zapasów, wysiałam również koper i szpinak. Odczuwam braki dodatku do ziemniaków w postaci świeżego koperku. Mrożonego niestety również nie mam, dlatego zdecydowałam się go wysiać do małych doniczek. Resztę wysieję bezpośrednio do gruntu w kwietniu. Szpinak z kolei jest mi potrzebny, ze względu na ciążę, gdyż zawiera niezbędny w tym okresie kwas foliowy.

W mojej czterometrowej grządce planuje wysiać jako pierwszą rzodkiewkę. Rośnie bardzo szybko i gdy będzie gotowa do zbioru będę mogła posadzić/wysiać kolejne rośliny. Będzie to bób i buraki na przemian, ogórek, cebula, marchew, fasole karłowata, sałata, szpinak, rukola, papryka. Na załączonym na samej górze obrazku widać szkic. Jest on co prawda słabo widoczny, ale jak już pisałam jest on szkicem i ma mi tylko pomóc przy planowaniu. W skrzynkach obok będą posadzone razem pomidor, miechunka, bazylia i pietruszka. Jeśli uda mi się zorganizować dodatkowo zielnik będą w nich szczypiorek, koperek, szałwia, rozmaryn i szpinak. Całkiem osobno posadzę arbuza. Moje dzieci go uwielbiają. I to w zasadzie wszystko z warzyw, ziół i owoców, które planuję posadzić w tym roku w swoim ogrodzie. Ubiegłoroczne truskawki, poziomki, maliny, borówki amerykańskie i porzeczki mam nadzieję, że będą obficie owocować. Życzę i Wam sukcesów w ogrodzie 🙂

2 myśli na “Kalendarz prac ogrodowych – styczeń

 1. Gosia

  W tym roku chciałabym posadzić zioła typu pietruszka czy koperek. Problem polega na tym że mam całkiem surowa ziemię, na której nigdy nie rosły zioła. Myślisz że jeśli posadzę je według zasad alleopatii to jest szansa że wyrosną?

  Odpowiedz
  1. admin

   Prócz odpowiedniego sąsiedztwa, rośliną należy zapewnić odpowiednią glebę, by miały skąd czerpać składniki potrzebne do wzrostu. Proponuję póki jeszcze jest trochę czasu do wysiewu, aby miejsce w którym planujesz założenie ogródka wyłożyć kartonami, wysypać odpadami kuchennymi, pokrzywą, liśćmi, trawą i to wszystko przysypać warstwą próchnicy (zakładam, że nie posiadasz własnego kompostu). Następnie przykryć słomą, lub zrębkami, aby trzymały wilgoć. Jest mało czasu, by ten materiał się odpowiednio przerobił, ale dobre i co. Już po wysianiu zalecam od czasu do czasu podlewanie gnojówką z pokrzywy, a na jesień wysypać grządkę obornikiem.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *