Przeskocz do treści

Jak siać bób do gruntu i do doniczki?

sadzić bób

Zastanawiasz się jak siać bób do gruntu i do doniczki, aby zebrać obfite plony? W tym artykule zdradzę ci kilka sekretów, które są kluczem do sukcesu w uprawie tej rośliny.

O czym przeczytasz w tym artykule?

Kiedy najlepiej siać bób?

Czym wcześniej tym lepiej, ponieważ wtedy będziemy mieć lepszy plon i zdrowszą roślinę. Już w drugiej połowie lutego możemy pokusić się o siew do donic, a do gruntu już na początku marca, najpóźniej pod koniec marca. Klimat się zmienia, już nie ma takich srogich zim, a bób nie boi się małych przymrozków. Dobrze znosi temperatury do -4 stopni Celsjusza, dlatego śmiało możemy siać bób wcześniej niż było to dawniej zalecane. Wysianie bobu pod koniec kwietnia zwiększa ryzyko, że zostanie zaatakowany przez czarną mszyce. Mszyce wysysają soki, utrudniają fotosyntezę, ale i mogą przenosić wirusy. To wszystko wpływa negatywnie na plony. Mszyce żerują głównie na młodych pędach, liściach czy pąkach od połowy maja. Wysiany pod koniec kwietnia bób będzie dla nich łakomym kąskiem. Nawet jeśli wysiany w marcu bób zaatakują mszycę, można go ogłowić. Zabieg ten pozwoli pozbyć się z wierzchołków mszyc, ale i przyspieszy zawiązywanie nasion w strąkach.

Jak siać bób?

siać bób

Bób siejemy na głębokość 4cm, w odstępach co 10cm, jeśli siejemy po jednym nasionu (punktowo), lub co 20cm jeśli siejemy po 2-3 nasiona (gniazdowo). Odległość miedzy rzędami powinna wynosić 30-40cm. Jeżeli ziemia nie jest wilgotna, po wysianiu należy podlać. Warto też je ściółkować słomą, lub zrębkami. W przypadku siania do doniczek na rozsady, również należy siać bób na głębokość 4cm. 7-10 dni przed wysadzeniem do gruntu hartujemy roślinki, wystawiając je na zewnątrz.

Pierwsze wschody bobu

Do kiełkowania bobu wystarczy 3 stopnie Celsjusza. Po około 7-10 dniach możemy spodziewać się pierwszych wschodów. Optymalna temperatura wzrostu roślin wynosi 18-22 stopni Celsjusza.

Podsumowanie

W ubiegłym roku wysiałam bób do gruntu już w lutym. Rośliny były piękne, zdrowe, a plon obfity. W tym wysiałam bób 7 marca i mam nadzieję, że również będzie pięknie rósł i obficie obfitował. Zapraszam Was do obejrzenia filmiku.

2 myśli na “Jak siać bób do gruntu i do doniczki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.