Jak i kiedy uprawiać truskawki? - Naturalne.com.pl Przeskocz do treści

Jak i kiedy uprawiać truskawki?

Jak uprawiać truskawki?

Zastanawiacie się jak uprawiać truskawki. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, ale warto pamiętać o kilku kluczowych sprawach, które wymienię w tym artykule. Napiszę Wam o tym gdzie uprawiam swoje truskawki, czym nawożę i ściółkuję. Zdradzę Wam też jakie odmiany mam w swoim ogrodzie i dlaczego, które polecam, a które nie. Zaciekawieni? Zapraszam do czytania 🙂

O czym przeczytasz w tym artykule?

Na jakim stanowisku uprawiać truskawki?

Nim przystąpimy do uprawy truskawek, warto zastanowić się na miejscem. W miejscu najbardziej nasłonecznionym truskawka wyda najsłodszy owoc, dlatego jeżeli masz taką możliwość wybierz najbardziej nasłonecznione miejsce w ogródku, np. brzeża grządki. Ja swoje truskawki właśnie tak uprawiam. W zacienionym miejscu truskawka też wyda owoce, ale będzie ich mniej i będą mniej słodkie.

uprawa truskawki na obrzeżach grządki
Moje truskawki uprawiane na obrzeżach grządki

Na jakiej glebie uprawiać truskawki?

Przyjmuje się, że najlepsze pH gleby dla truskawek to w okolicach 5,5 do 6,2, czyli lekko kwaśna. Niemniej jednak kto z Was mierzy pH gleby? 😉 Ja nie mierzę, ale mając tę wiedzę wiem, czym najlepiej ściółkować truskawki. O ściółkowaniu napiszę za moment. Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna, lub zasadowa, wtedy truskawki gorzej rosną i owocują. Kolejną ważną sprawą jest rodzaj gleby, gdyż na glebach lekkich, żyznych, z dużą zawartością próchnicy otrzymamy największy plon. Na glebach ciężkich i podmokłych będą rosły najgorzej. Można jednak sobie z tym tematem poradzić. Ja mam w ogródku ziemię ciężką, z dużą ilością gruzu i kamieni, a truskawki rosną wspaniale. Sami zobaczcie na zdjęciu poniżej. Poniżej też zdradzę Wam jak ja sobie z tym radzę.

jak uprawiać truskawki
Truskawki na ciężkiej, gliniastej glebie, z dużą ilością kamieni i gruzu.

Czym ściółkować truskawki?

Truskawki można ściółkować słomą, trawą, zrębkami, liśćmi czy też korą. Wszystkie te materiały będą zatrzymywać wilgoć w glebie, będą ją użyźniać, a także ograniczać wzrost chwastów. Nie jestem zwolenniczką agrowłókniny, gdyż wolę naturalne materiały. Ja mam swoją ulubioną ściółkę, którą są liście. Liście rozkładają się bardzo szybko, przez co szybko użyźniają glebę, co w przypadku mojej ciężkiej i złej jakości gleby jest ogromnym plusem. Zimą będą chronić rośliny przed mrozem. Ponadto świetnie izolują owoce od podłoża, przez co chronią je przed porażeniem chorobami. Z resztą zobaczcie sami 😀

ściółkowanie truskawek liśćmi
Zobaczcie sami jak pięknie leży owoc truskawki na suchej ściółce, a pod ściółką jest wilgotno.

Jakie odmiany truskawek wybrać?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian. Są takie, które są odporne na różne choroby. truskawek. Są też takie, które powtarzają owocowanie, ale i takie, które owocujące jednokrotnie. Jedne są o mniejszych owocach, a inne o dużych. Sa nawet takie, które możemy uprawiać w doniczkach, są to odmiany zwisające. Zatem jak widzicie wybór jest szeroki i sami musimy zdecydować, które z nich wybierzemy do swojego ogrodu. Odmiany w moim ogrodzie to:

  • Honeoye to odmiana truskawki, która pierwsza pojawia się w naszym ogrodzie. W tym roku pierwsze owoce zjedliśmy 8 maja. Owocami tej odmiany truskawki możemy się cieszyć aż do jesieni. Jest ich dość sporo i co ciekawe są dość wysoko, dlatego są mniej podatne na porażenia. Jest to moja ulubiona odmiana.
Truskawka Honeoye na początku maja
  • Albion to odmiana, która jest wrażliwa na mróz. Niemniej jednak ja mam z nią dobre doświadczenia. Owocuje od wiosny do jesieni, nieco później niż odmiana Honeoye. Należy do odmian pnących, dlatego jej uprawa sprawdzi się również w donicach.
Truskawka odmiana Albion
Truskawka odmiany Albion
  • Gigant to odmiana, która średnio się u mnie sprawdziła. Owoce ma co prawda większe niż standardowe truskawki, ale plon jest mniejszy niż u Honeoye i Albion. Niemniej jednak godna polecenia.
Truskawka odmiana Gigant
Truskawka odmiana Gigant
  • Lambada niestety nie sprawdziła się u mnie i nie mogę jej polecić. Słabo owocuje, a nawet bardzo słabo. Na krzaczku potrafi być tylko jeden owoc, lub nawet nie być ich wcale. Ponadto odmiana podatna na choroby. Skusiłam się na nią zapewne dlatego, że ma najsłodsze owoce, ale jest ich tak mało, że smak nie rekompensuje słabego plonu.
Truskawka odmiana Lambada
Nie sprawdziła się u mnie odmiana Lambada

Kiedy sadzić truskawki?

Możemy je sadzić w całym okresie wegetacyjnym, czyli od wiosny do jesieni. Dotyczy to głownie sadzonek, które rosną w doniczce. Sa one droższe niż te kopane z ziemi, ale dają większą szansę na przyjęcie się rośliny w naszym ogródku. Najlepszym terminem sadzenia takich sadzonek jest pierwsza połowa sierpnia. Jeżeli zdecydujemy się na zakup sadzonek kopanych to możemy je sadzić wiosną od marca do czerwca, lub wczesną jesienią od sierpnia do października. Niemniej jednak termin jesienny jest mniej korzystny.

Jak sadzić truskawki?

By posadzić truskawkę wystawczy wykopać dołek nieco większy niż jej korzenie. Niektórzy przycinają korzenie, jeśli są za długie, ale ja tego nigdy nie robiłam. Wsadzamy korzenie do dołka, ale tak, by były do dołu. Trzeba uważać, by nie były podwinięte. Przysypujemy korzenie. Bardzo ważne jest, by nie zasypać stożku wzrostu, zobaczcie na obrazku poniżej. Po obsypaniu ugniatamy ziemię dłońmi i podlewamy. Kolejną sadzonkę sadzimy około 30 cm dalej. Jeśli planujemy sadzić je w rzędach, zostawmy między nimi około 40cm odległości.

Uprawa truskawki z nasion czy z rozłogów?

Własne truskawki możemy uzyskać z nasion, lub rozłogów, oczywiście o ile nie są licencjonowane. Oba sposoby pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze na nowe okazy, jednak uprawa z nasion jest mniej opłacalna i bardziej pracochłonna.

Nawożenie truskawek

Ja swoich truskawek niczym nie nawożę. Dbam jedynie o jakość gleby przez obsypywanie kompostem i ściółkowanie. To wystarcza mi, aby mieć zdrowe i silne roślinki. Zachęcam Was również, aby nie nawozić sztucznie żadnych roślin, a zwłaszcza te, które zjadamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *