Jak i kiedy siać szpinak? - Obfite plony Naturalne.com.pl Przeskocz do treści

Jak i kiedy siać szpinak?

siać szpinak

Siać szpinak można w kilku terminach. Są jednak okresy, kiedy nie należy tego robić. Kiedy jest najlepszy termin na sianie szpinaku i jak siać, dowiesz się w tym artykule.

O czym przeczytasz w tym artykule?

Kiedy siać szpinak?

Szpinak ma tendencję do wybijania w kwiatostany, kiedy są długie dni, a wtedy o obfitym plonie możemy zapomnieć. Najlepiej zatem wysiać szpinak podczas dni krótkich, tj. gdy tylko ziemia odmarznie, aż do końca marca. Jeżeli przegapimy ten termin, możemy ewentualnie spróbować jeszcze do połowy kwietnia, lub zaczekać na kolejny termin siewu, czyli późne lato. Późnym latem tj., na przełomie lipca i sierpnia możemy ponownie wysiewać szpinak. Możemy również wysiewać w trzecim terminie, czyli na przełomie września i października, ale wtedy zbierzemy szpinak na wiosnę. W pierwszym i drugim terminie siewu na szpinak będzie trzeba zaczekać około dwa miesiące.

Jak siać szpinak?

Szpinak należy siać na głębokość około 2cm, w odstępach co 2cm, a między rzędami zostawić 20cm odległości. Robimy rowek na około 2cm głęboki, wysiewamy szpinak i zasypujemy. Gotowe 🙂 , Pierwsze kiełki powinny pojawić się po 4-7 dniach, jeżeli temperatura jest wyższa niż 2 stopnie Celsjusza.

Gdzie uprawiać szpinak?

Szpinak siejemy na glebach cięższych, żyznych, niezakwaszonych, piaszczysto-gliniastych. Najlepiej, jeżeli ziemia ma odczyn obojętny. Należy pamiętać o utrzymywaniu stałej wilgotności. Można go uprawiać w pierwszym lub drugim roku po oborniku, na stanowisku słonecznym, ale zacisznym.

Podsumowanie

Wbrew pozorom uprawa szpinaku nie jest trudna, ale trzeba spełnić wyżej wymienione warunki. Jest jednak rośliną, którą warto mieć w swoim ogródku. Szpinak to doskonałe źródło witamin i składników mineralnych. Świeży szpinak zawiera magnez, potas, wapń, fosfor, oraz β-karoten. Zawiera witaminę A, C i E. Ma działanie przeciwutleniające. O właściwościach antyoksydacyjnych pisałam tutaj. Nadaje się do spożywania zarówno w świeżej postaci, ale można go również zamrażać. Zapraszam do obejrzenia filmiku.

2 myśli na “Jak i kiedy siać szpinak?

  1. Marzena

    Uwielbiam szpinak ale nigdy nie miałam okazji próbować takiego prosto z ogródka. zmotywowałaś mnie do zrobienia własnego ogródka 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *