Jak i kiedy siać pomidory? - Obfite zbiory Naturalne.com.pl Przeskocz do treści

Jak i kiedy siać pomidory?

Siać pomidor

Pewnie zastanawiasz się jak i kiedy siać pomidory? Terminy wysiewu są różne, a zależą od miejsca do którego będą wysadzane. Inny termin siewu jest dla pomidorów, które będziesz uprawiać w szklarni, a inny dla tych uprawianych w nieosłoniętym gruncie.

O czym przeczytasz w tym artykule?

Kiedy siać pomidory?

Pomidory siejemy od połowy lutego, jeżeli będziemy uprawiać je w szklarni, lub od marca do kwietnia, jeżeli będziemy uprawiać w nieosłoniętym gruncie. Teoretycznie można wysiewać w maju wprost do gruntu, ale w naszym klimacie nie zdaje to egzaminu. Takie rośliny są słabsze i wydają znacznie mniejsze plony, które maja zbyt mało czasu by w pełni dojrzeć. Nie ma sensu wysiewać pomidory w lutym, jeżeli będziemy je wysadzać do nieosłoniętego gruntu, ponieważ takie rośliny będą zbyt długo oczekiwać na naszych parapetach na wysadzanie. Wysadzanie do nieosłoniętego gruntu powinno się odbywać w drugiej połowie maja, po tzw. "zimnych Zośkach". Tak długie oczekiwanie na wysadzanie w miejsce stałe osłabi rośliny.

Jak siać pomidory?

Pomidory siejemy na głębokość 0,5cm do ziemi przeznaczonej do siewu. Taką ziemię możemy kupić w sklepie lub przygotować samemu. Do przygotowania ziemi do siewu będziemy potrzebować ziemię z własnego ogródka, kompost i piasek. Ja przygotowuję je w proporcjach 2 miarki ziemi, 1 miarka kompostu, 1 miarka piasku. Takie proporcję są optymalne do kiełkowania, gdyż kiełkujące nasiona nie potrzebują dużo składników odżywczych. W kolejnym etapie, tj. przy rozsadzie, zmieniamy proporcje. Po wysianiu, jeżeli ziemia nie jest wilgotna, należy ją zwilżyć. Optymalna temperatura do kiełkowania wynosi 22-26 stopni Celsjusza. Czas wschodu to około 10 dni.

Podsumowanie:

Nie należy się spieszyć z siewem pomidora, ponieważ może to osłabić sadzonki. Odpowiedni termin siewu, właściwa temperatura, oraz dostęp do słońca to klucz do sukcesu. Zdrowe i silne sadzonki są konieczne, jeśli zależy nam na obfitym zbiorze. Swoje pomidory sadzę na grządce podwyższonej, o której pisałam w tym artykule. Polecam Wam również obejrzenie poniższego filmu.

2 myśli na “Jak i kiedy siać pomidory?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *