Jak i kiedy siać cebulę - Obfite zbiory Naturalne.com.pl Przeskocz do treści

Jak i kiedy siać cebulę

Cebulę można siać w kilku terminach, od marca do połowy kwietnia, lub w sierpniu, jeżeli chcemy zebrać ją w przyszłym roku. Można ja również uprawiać z rozsady, albo dymki.

O czym przeczytasz w tym artykule?

Kiedy siać cebulę?

Cebulę najlepiej wysiewć od marca do połowy kwietnia, wtedy zbiór przypada na okolice sierpnia. Przed siewem cebuli należy zwrócić uwagę na temperaturę, oraz wilgotność panująca na zewnątrz. Minimalna temperatura kiełkowania nasion wynosi 5-6 stopni Celsjusza, a optymalna 18 stopni Celsjusza. Cebula może zostać zaatakawana przez choroby grzybowe, gdy temperatura będzie zbyt niska. Inaczej sprawa wygląda, jeśli siejemy cebulę ozimą (na zbiór wiosenny w następnym roku). Taki siew wykonuje się w połowie sierpnia i wtedy roślina w początkowej fazie rozwoju znosi temperatury do -15 stopni Celsjusza.

Jak siać cebulę?

Cebulę siejemy w rowkach na głębokość 2cm, w odstępach co 5cm. Między rzędami należy zostawić około 25-30cm odstępu. Po wysianiu należy podlać rzędy, jeśli gleba nie jest dostatecznie wilgotna. Przerywamy, jeśli wysiejemy za gęsto.

Gdzie siać cebulę?

Najlepiej siać na glebach łatwo nagrzewających się wiosną, przepuszczalnych i niezbyt ciężkich. Dobrym miejscem do uprawy cebuli będą grządki podwyższone o których pisałam tutaj.

Podsumowanie

Klimat w Polsce sprzyja uprawie cebuli. Należy jednak zadbać o kilka wspomnianych wyżej aspektach. Istotne jest też regularne odchwaszczanie, ale trzeba zachować ostrożność, ponieważ płytki system korzeniowy łatwo uszkodzić. Najlepiej jest odpowiednio ściółkować glebę np. słomą, lub zrębkami, aby nie dopuścić do rozwoju chwastów. Nawadnianie cebuli nie jest wymagane, a nawet nie jest wskazane. Chyba, że chodzi o podlewanie cebuli po przesadzeniu, wtedy warto podlać rozsadę, by wspomóc ukorzenianie. Wyjątek stanowią również mocne upały, trzeba uważać, by nie dopuścić do zaskorupienia się gleby. Ściółkowanie powinno temu zapobiegać. Warto sadzić cebulę w pobliżu marchwi, ponieważ cebula odstrasza szkodnika marchwi, połyśnicę marchwiankę. Polecam Wam obejrzenie nagrania wideo, w którym pokazuję wysiew cebuli.

2 myśli na “Jak i kiedy siać cebulę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *