Hemoroidy naturalne sposoby - Naturalne.com.pl Przeskocz do treści

Hemoroidy naturalne sposoby

hemoroidy naturalne sposoby

Naturalne sposoby na hemoroidy to głównie właściwe odżywianie, oraz aktywność fizyczna. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia hemoroidów są zaparcia, oraz niewłaściwa dieta. Również ciąża i okres okołoporodowy zwiększają ryzyko wystąpienia hemoroidów. Siedzący tryb życia wynikający np. z siedzącej pracy np. kierowcy, ale również niektóre sporty jak np. podnoszenie ciężarów. Przedłużone parcie na stolec, jak i zaleganie kału w bańce odbytnicy, mogą wywoływać hemoroidy.

O czym przeczytasz w artykule?

Niniejszy artykuł nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny i w rozumieniu obowiązujących przepisów nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. Nie może być również podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Właściwa dieta

Istotne w zapobieganiu wystąpienia hemoroidów, jak i w czasie leczenia jest odpowiednie odżywianie. Dieta powinna być bogata w błonnik, czyli składać się z dużej ilości warzyw i owoców. Błonnik pokarmowy jest elementem nietrawionym przez enzymy w jelicie cienkim, dlatego dostaje się on w niezmienionej postaci do okrężnicy. Istotne jest też regularne picie wody, czyli około 1,5 do 2 litrów niegazowanej wody, gdyż zwiększa to korzystny wpływ błonnika. Wszystko to ma na celu zapobieganiu wystąpienia zaparcia. Zaparcie objawia się poprzez problemy z wypróżnianiem, jak np. wysiłek podczas parcia na stolec czy oddawanie grudkowatego twardego stolca. To istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia hemoroidów. Błonnik wspomaga perystaltykę jelit, co przyczynia się do poprawy częstotliwości wypróżniania.

Witamina C - kwas askorbinowy

W leczeniu zachowawczym często wykorzystuje się kwas askorbinowy, który popularnie zwany jest witaminą C. Ma ona właściwości wzmacniające naczynia krwionośne, dzięki czemu wspomaga leczenie hemoroidów. Cennym źródłem witaminy C są owoce rzekome dzikiej róży, ale i też czarna porzeczka czy papryka.

Ruszczyk kolczasty

Innym często stosowanym w leczeniu choroby hemoroidalnej lekiem doustnymi są te na bazie ruszczyka kolczastego, który znany jest również jako myszopłoch kolczasty (Ruscus aculeatus).  Zwiększa on napięcie żylne, działa przeciwzapalnie, uszczelnia naczynia włosowate oraz usprawnia przepływ żylny. Ruszczyk kolczasty jest uprawiany również w Polsce, a z jego kłaczy możemy przygotować herbatę, ale i też papkę do kompresów. Jeżeli nie posiadamy tej rośliny w ogrodzie, możemy ją dostać w sklepach zielarskich. 

Diosmina

Diosmina jest przedstawicielem flawonów, która znalazła zastosowanie w terapii hemoroidów i niewydolności krążenia żylnego. Ma działanie silnie wzmacniający naczynia krwionośne, oraz zmniejszające ich przepuszczalność. Najwięcej flawonów znajduje się w selerze, pietruszce zwyczajnej i skórkach owoców cytrusowych, oraz w roślinach rutowatych.

Aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia sprzyja występowaniu hemoroidów, dlatego warto również zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Brak aktywności fizycznej powoduje, że masa kałowa wolniej przechodzi przez okrężnicę, co sprzyja powstawaniu zaparć i hemoroidów. Zwiększenie aktywności fizycznej powoduje polepszenie pracy jelit, dzięki czemu zwiększa się częstotliwość wypróżnień.

Nasiadówki

Nasiadówki pomogą w łagodzeniu objawów hemoroidów, czyli będą łagodzić stany zapalne, zmniejszać ból i pieczenie. Do tego celu będzie się nadawać wywar z oczaru wirginijskiego, który pomaga w ustąpieniu objawów takich jak świąd, pieczenie i ból. Ma właściwości m.in antybakteryjne, przeciwbólowe, oraz ściągające. Wywar przygotowujemy poprzez zalanie wrzątkiem 5-10g posiekanej kory lub liści oczaru na szklankę wody (250 ml). Następnie na wolnym ogniu gotujemy, nie doprowadzając do wrzenia. Wywar ten stosujemy zarówno do nasiadówek jak i płukania odbytu 3 razy dziennie.

Innym wywarem pomocnym przy hemoroidach jest wywar z rumianku. Ma ona właściwości przeciwzapalne i wspomagające gojenie się ran. Rumianek zalewamy wrzątkiem, następnie stosujemy do nasiadówek, przemywania, lub jako dodatek do kąpieli. Nasiadówki najlepiej stosować również trzy razy dziennie tak jak w przypadku oczaru, w wodzie o temperaturze około 40°C przez 20 minut.

Napar z liści orzecha włoskiego pomaga na hemoroidy, a to dzięki garbnikom, flawonoidom, które działają przeciwzapalnie i ściągająco, oraz zmniejsza krwawienie naczyń. Podobne właściwości ma krwawnik pospolity. Wyciąg z ziela krwawnika wykazuje działanie przeciwkrwotoczne, odkażające i ściągające, a także przeciwzapalne.

Higiena

By nie dochodziło do infekcji okolic odbytu, bardzo ważne jest częste podmywanie. Po każdym wypróżnieniu prócz podmywania, dobrze jest zastosować któryś z wyżej wymienionych wywarów jako końcowy etap przemywania.

Podsumowanie

Naturalne sposoby na hemoroidy są również stosowane przez lekarzy w leczeniu zachowawczym np. u kobiet w ciąży. Z racji tego, iż okres ciąży i okołoporodowy, jak i czas karmienia piersią jest czasem szczególnym, wszelkie leczenie należy uzgodnić z lekarzem prowadzącym.

4 myśli na “Hemoroidy naturalne sposoby

 1. Majka

  Ja nabawiłam się hemoroidów w ciąży i kompletnie nie wiedziałam jak sobie z nimi poradzić, zwłaszcza że dla mnie bardzo ważne jest aby wszelkie dolegliwości zwalczać naturalnie.
  Na ten moment dolegliwości ustały ale w razie czego już wiem jak mogę się ratować.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Beata

   Hemoroidy to powszechny problem w ciąży. Wtedy też najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze, pomijające mocne leki.

   Odpowiedz
   1. Ania

    Odkąd zmieniłam pracę z aktywnej na tryb siedzący obawiam się że dopadną mnie hemoroidy. Skorzystam z Twoich rad aby temu zapobiec

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *