Grządki - Projekt 51 arowego ogrodu cz.3 - Naturalne.com.pl Przeskocz do treści

Grządki – Projekt 51 arowego ogrodu cz.3

Grządki były naszym priorytetem w ostatnich tygodniach. Jest to dość ciężka i pracochłonna praca, ze względu na to, że nasza działka jest w sporym nachyleniu. W związku z tym musieliśmy przekopać ziemię, aby utworzyć równe grządki, bez spadków. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu woda będzie się równomiernie rozkładać w każdej części grządki. Gdyby nie ten spadek, to robilibyśmy grządki bez przekopywania tzw. "no dig". Na tę chwilę mamy 30 grządek, docelowo ma być 54.

Grządki

O czym przeczytasz w tym artykule?

Jak zaplanowaliśmy nasze grządki?

Na początku zaplanowałam gdzie będą znajdować się grządki. Dysponowałam siatką ogrodzeniową o długości 100 metrów, którą kupiłam, aby ogrodzić drzewka owocowe. Celowo kupiłam nieco więcej siatki, żeby ogrodzić również grządki. W naszej okolicy jest mnóstwo dzikiej zwierzyny, która mogłaby niszczyć nasze rośliny. Drzewka posadzone są na długości 34 metrów, zatem zostało nam 16 metrów na kolejny bok ogrodzenia. Odstęp między drzewkami, a grządkami wynosi 3 metry. Każda z grządek ma 3 metry długości i 1metr szerokości. W każdej chwili mogę zmienić długość grządek łącząc je ze sobą. Nie chciałabym jednak, aby zmianie uległa szerokość grządek. 1 metr szerokości w zupełności wystarczy. Również odstępy między grządkami wynoszą 1 metr. Z tej kalkulacji wynika, że pomieścimy 54 grządki.

Jak wykonaliśmy grządki?

Tak jak widać na zdjęciu, niestety musieliśmy przekopać ziemię. Nachylenie terenu nie pozwoliło nam na wyścielenie trawnika kartonami i obsypanie go kompostem, by zagłuszyć chwasty i użyźnić glebę. Tak byłoby idealnie, ale niestety musieliśmy przekopać glebę, by móc utworzyć równe grządki. Zatem od wyższej strony wykopaliśmy ziemię na długość szpadla, a następnie tę ziemię układaliśmy wzdłuż niższego boku. Następnie czynność tę powtórzyliśmy, aż uzyskaliśmy w miarę równą powierzchnię. Na koniec obsialiśmy gorczycą i przysypaliśmy cienką warstwą zeszłorocznych trocin. W ten sposób powstało 30 grządek. Na wiosnę, gdy ziemia lekko się nagrzeje, wyłożymy je kartonami, a potem obsypiemy kompostem.

Rozplanowanie siewu

grządki 2021

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku planuję rozmieścić rośliny zgodnie z zasadami allelopatii. Pisałam już o jej korzyściach tutaj. Powyższa tabela pokazuje co, obok czego będę sadzić, aby rośliny wzajemnie się wspierały. Rośliny, które mają pozytywny wpływ na siebie będą rosły na wspólnym zagonie. Przykładem jest zagon nr. 1, gdzie będą rosły ziemniaki, fasola tyczna i chrzan. Zarówno chrzan, jak i fasola tyczna odstraszają stonkę ziemniaczaną. Podobnie jest na zagonie nr. 3, gdzie razem będzie rosła marchew, cebula, sałata i rzodkiewka. Marchew odstrasza śmietkę cebulankę, a cebula odstrasza połyśnicę marchwiankę. W dodatku sałata odstrasza drutowce, pchełki ziemne i połyśnicę marchwiankę. Przykładów takich wzajemnych korzyści znajdziecie również na innych zagonach. Ważne dla mnie było również, aby rośliny, które mają na siebie niekorzystny wpływ posiać jak najdalej od siebie. Dlatego ziemniaki posadziłam jak najdalej od ogórków i bobu, rozdzielając je innymi roślinami.

Podsumowanie

Najtrudniejsze w tym zadaniu było przekopywanie. Z dwóch powodów. Pierwszy to oczywiście trudna, fizyczna praca. Drugi to spory opór z mojej strony przed przekopywaniem. Musiałam go przełamać, choć wiem jakie spustoszenie wywołuje w glebie wywracanie jej "do góry nogami". W glebie żyje mnóstwo mikroorganizmów, tlenowych i beztlenowych. Inne organizmy żyją na jej powierzchni, a inne w głębi gleby. Gdyby to tylko było możliwe nie ruszałabym ziemi, a jedynie wyścieliła ją kartonami, a kartony kompostem, bądź innym wartościowym materiałem. Kartony zagłuszyłyby trawę. Natomiast o zaletach ściółkowania pisałam szeroko w tym artykule, do którego Was serdecznie zapraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other