Allelopatia w uprawie współrzędnej - Naturalne.com.pl warzywa i zioła Przeskocz do treści

Allelopatia w uprawie współrzędnej

Allelopatia

O czym przeczytasz w tym artykule:

Czym jest allelopatia i czy warto się nią zainteresować?

Allelopatia to nauka zajmująca się badaniem oddziaływania roślin na siebie. Wpływ substancji chemicznych wydzielanych przez rośliny może być korzystny, neutralny lub niekorzystny. Dlatego warto przed założeniem warzywnika dowiedzieć się jakie rośliny sadzić obok siebie, by zebrać obfity plon. Dobre sąsiedztwo roślin stanowi również ochronę przed szkodnikami, chorobami bakteryjnymi czy grzybiczymi. Posadzenie w ogródku pewnych roślin będzie stymulować rozwój warzyw. Poprawi ich smak, ale i też ściągnie do naszego ogródka pożyteczne owady takie jak np. pszczoły. Pozwoli nam ograniczyć lub nawet wykluczyć konieczność stosowania nawozów sztucznych.

Jest też druga strona medalu. Jak już wcześniej napisałam, rośliny mogą też wpływać na siebie negatywnie. Przykładem jest orzech włoski, który będzie hamować rozwój niemalże wszystkich rosnących w pobliżu roślin. Dzieje się tak ze względu na substancje wydzielane przez jego korzenie, oraz cień jaki tworzy wokół siebie.

Istnieją również rośliny, które posadzone obok siebie będą dla siebie neutralne.

Musimy również pamiętać o tym, by sadzić obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach uprawowych. Względem gleby, nasłonecznienia, nawodnienia, oraz głębokości korzenienia się. Polecam posadzić obok siebie rośliny korzeniące się płytko z tymi, które korzenią się głęboko. W ten sposób będą one pobierać wodę i składniki odżywcze z różnych poziomów gleby, co zmniejszy ich konkurowanie o pokarm. Należy brać też pod uwagę szybkość wzrostu. Dla przykładu wolny rozwój marchwi i pietruszki pozwala wysiać między nimi rzodkiewkę czy koper ogrodowy, które dorosną do zbioru nim marchew czy pietruszka zacznie się rozrastać.

Prawidłowe rozmieszczenie roślin w uprawie współrzędnej pozwoli nam zaoszczędzić cenne miejsce na grządce podwyższonej,  ale też wyeliminować konieczność stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Rozkładająca się niejadalna cześć rośliny, jak na przykład nać będzie stanowić doskonały nawóz. Ponadto same rośliny poprzez wydzielane przez siebie substancje będą chroniły swojego sąsiada. Warto pomiędzy pomidorami posadzić marchew lub pietruszkę, a grządkę wokół obsadzić aksamitką. Takie połączenie nie tylko poprawi smak pomidorów, ale również uchroni marchewkę czy pietruszkę przed nicieniami. W celu ochrony naszych roślin przed szkodnikami możemy również zastosować oprysk z pokrzywy, wrotyczu czy czosnku. Dobrze zaplanowany ogród pozwala nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale również pozwala zaoszczędzić nam przyszłych kłopotów.

Przykłady allelopatii dodatniej i ujemnej

Dobrym pomysłem jest posadzenie pokrzywy, rumianku pospolitego i mięty pieprzowej blisko siebie. Podniosą one odporność warzyw i kwiatów oraz odstraszą szkodniki. Mięta pieprzowa odpędzi również mrówki i szkodniki kapusty takie jak bielinki lub pchełki ziemne. Trybuła odstrasza mrówki, ślimaki, mszyce, oraz przeciwdziała mączniakowi na sałacie. Na mszyce odstraszająco będzie również działać cząber ogrodowy. Aksamitki chronią  warzywa przed nicieniami korzeniowymi. Będą jednak źle wpływać na zioła. Przykładem na dobre sąsiedztwo warzyw i ziół jest obsadzanie grządek z ogórkami bazylią, zmniejszy to występowanie mączniaka rzekomego. Warto również posadzić ją obok pomidorów, które są podatne na różne choroby. Z kolei zapach cebuli odstraszy szkodniki korzeni marchwi.

Allelopatia tabela:

Drzewa i drzewka owocowe

Warzywa i owoce

Zioła i kwiaty

Jeżeli tabelki są dla Ciebie przydatne, podziel się tym ze mną w komentarzu. Zostaw w komentarzu choćby uśmiech 🙂 Dziękuję 🙂

17 myśli na “Allelopatia w uprawie współrzędnej

   1. MB

    Do tej pory nie miałam pojęcia, że istnieje coś takiego jak Allelopatia. Dzięki nowo nabytej wiedzy może w końcu moje roślinki zaczną rosnąć 🙂

    Odpowiedz
 1. Imil

  Niesamowicie duzo pracy wlozonej w przygotowanie tabelek i sa tu zupelnie za darmo? Dzieki! Na pewno bede tu jeszcze zagladac.

  Odpowiedz
  1. admin

   W przyszłości planuję kolejne tabelki dotyczące allelopatii jak i całkiem innych tematów. Polecam zaglądać systematycznie w nowe wpisy, będzie się działo 😉 Zachęcam do zapisania się na Newsletter, który znajduje się w prawym górnym rogu, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Być może rozpocznę nagrywanie filmików 🙂

   Odpowiedz
 2. Ada

  Ogrom przydatnej wiedzy płynie z tego artykułu. Tabelki pobrałam, ale będę wracać do tego wpisu, jak i do innych wpisów dotyczących uprawy. Polecam te stronę swoim znajomym, zapalonym działkowcom i mówią, że im oczy się otworzyły na niektóre rzeczy. Opis grządki podwyższonej to mój drugi ulubiony materiał z tego blogu.

  Odpowiedz
 3. Jadwiga Maria Zienkiewicz

  Witam serdecznie - Mam pytanie. Czy taki Pana artykuł -https://www.naturalne.com.pl/allelopatia-w-uprawie-wspolrzednej/?fbclid=IwAR1PwUFSHA8LStV3zdznJj6ZvH1iRVe7moi5kTqQaHXYjdoh4gm3xndqDj8 i te tabelki , oraz inne Pana artykuły , czy mogę je udostępnić na moich grupach? - Prowadzę na fb-ku 3 grupy o tematyce ogrodnictwa i permakultury. - Czy mogę tam umieścić ten Pana wywiad ? z Pana oczywiście linkiem na Pana stronę? - Z tym, że 2 grupy są otwarte i każdy będzie mógł udostępnić dalej ten artykuł, a jedna zamknięta . Czy zgadza się Pan na to, czy tylko na grupę zamkniętą. Bardzo proszę o odpowiedź i wyrażenie zgody. Z góry serdecznie dziękuję. - Ps. Są fantastyczne i szkoda, aby osoby zainteresowane nie wiedziały o istnieniu ich i Pana strony.
  Z poważaniem Jadwiga Maria Zienkiewicz

  Odpowiedz
  1. admin

   Jest mi bardzo miło, że to co robię jest dla kogoś przydatne. Proszę zatem korzystać i udostępniać wedle życzenia 🙂 Proszę tylko podawać źródło, czyli moją stronę przy udostępnieniach.
   Pozdrawiam,
   Beata

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *